بلاگ

هزینه چاپ کتاب در آمازون چگونه محاسبه می‌شود؟

پیشگفتار

آرزوی هر نویسنده‌ای است که بتواند آنچه را که به سختی و با تلاش مستمر خلق کرده و حاصل تلاش‌های شبانه روزی اوست را در دست خوانندگان و مشتاقان کتاب ببیند و همچنین بتواند از منافع مادی و لذت های معنوی آن هم به حد کافی بهره مند شود. اما چاپ کتاب به روش های سنتی، چالش‌ها و موانع زیادی را در پیش روی نویسنده قرار خواهد داد که از مهم‌ترین آن چالشها می توان به هزینه چاپ کتاب اشاره کرد. در کشور ما هزینه چاپ کتاب به عوامل مختلفی بستگی دارد و معمولاً به دلیل محدود‌یت‌ها و کمبودها، نویسنده باید هزینه گزافی برای چاپ تعداد محدودی از اثر خود را پرداخت کند که در ادامه به مقایسه هزینه ها و همچنین موانع و مشکلات چاپ آثار نویسندگان به روش های سنتی و مدرن خواهیم پرداخت. همچنین نگاهی به چاپ کتاب از طریق بزرگ‌ترین پلتفرم نشر بین المللی کتاب، یعنی شرکت آمازون خواهیم انداخت و می بینیم که چگونه می توان با هزینه هایی به مراتب بسیار کمتر و با بهره مندی از بهترین و به روزترین تکنولوژی های روز دنیا، به سادگی و در کمترین زمان ممکن، می توان به میلیونها نفر مخاطب در سرتاسر جهان دست یافت و با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای هوشمند و پیشرفته شرکت آمازون، بهترین بهره مندی و بازخورد را از مردم کشورهای مختلف جهان بدست آورد.

جهت مشاهده جدول برآورد هزینه ها به انتهای این مقاله مراجعه کنید.

در این مقاله خواهید خواند:
هزینه چاپ کتاب در ایران 
هزینه چاپ کتاب در آمازون 
محاسبه هزینه چاپ برای خریدار
مقایسه کلی خدمات و برآورد هزینه ها

 

هزینه چاپ کتاب در ایران

در ابتدا به موضوع هزینه‌های چاپ کتاب در ایران می‌پردازیم تا بتوانیم در ادامه مقایسه بهتری با چاپ کتاب در آمازون داشته باشیم. همانطور که اشاره شد، هزینه چاپ کتاب‌ در ایران به عوامل مختلفی وابسته است که از جمله آن‌ها می‌توان به نوع چاپ، طراحی جلد، تعداد چاپ و روش نشر آن، ویراستاری، سایز کتاب، تایپ، اخذ شابک، فیپا و دیگر مجوزها و … اشاره کرد.

بر طبق آخرین استعلام از یکی از معتبرترین انتشارات کتاب در سال ۱۴۰۰، هزینه چاپ کتاب با به توجه افزایش قیمت کاغذ و همچنین کمبود آن، برای چاپ کتابی با ۱۵۰ تا ۲۰۰ صفحه و در ۵۰۰۰ جلد بین ۳۵ تا ۴۵ میلیون تومان خواهد بود. این در حالی است که معمولاً انتشار کتاب و هزینه های هنگفت آن هم بر دوش نویسنده قرار می گیرد.

به دلیل کمبود کاغذ در سال‌های اخیر، برای هر ناشر مقدار خاصی کاغذ بصورت حواله ای در نظر گرفته میشود که به همین علت نویسنده برای خرید کاغذ مورد نیاز خود باید هزینه ای مازاد بر هزینه های چاپ کتاب پرداخت کند و ناشران نیز با بروز چنین مشکلی به سختی روی اثری سرمایه گذاری می‌کنند و بیشتر به دنبال آثار پرفروش نویسندگان شناخته شده هستند تا از بازگشت سرمایه خود اطمینان حاصل کنند.

هزینه چاپ کتاب در آمازون

بستر دیگری که نویسندگان ایرانی می‌توانند با استفاده از آن نسبت به چاپ کتاب خود اقدام کنند، بزرگ‌ترین پلتفرم نشر بین المللی کتاب، آمازون است. شرکت بزرگ آمازون امکانی را برای نویسندگان فراهم آورده تا بتوانند کتاب‌های خود را به صورت کاملا رایگان و در تعداد نامحدود چاپ کنند و در اختیار خوانندگان در سراسر جهان قرار دهند. با توجه به اینکه چاپ کتاب در آمازون بصورت عرضه بر اساس تقاضا است، هزینه تولید کتاب در آمازون تنها از خواننده کتاب دریافت می‌شود و پس از دریافت هزینه، مراحل تولید کتاب انجام خواهد شد و کتاب به دست خریدار آن می‌رسد.

نویسندگان برای چاپ کتاب خود در آمازون باید در کیندل آمازون که انتشارات مستقیم این شرکت است، ثبت نام خود را انجام دهند و پس از بارگذاری کتاب نسبت به فروش آن اقدام کنند. ( در این مقاله می‌توانید نحوه ثبت نام در کیندل آمازون را مشاهده کنید.)

نکته مهم برای استفاده از این خدمت آمازون آن است که به دلیل تحریم‌های وضع شده علیه کاربران و نویسندگان ایرانی، مراحل ثبت نام در کیندل آمازون نیاز به مهارت‌هایی دارد که ما در آمازونیا این خدمت را برای نویسندگان انجام می‌دهیم.

به طور کلی باید گفت یک نویسنده، به منظور چاپ کتاب خود و در تعداد نامحدود در پلتفرمی مانند آمازون هزینه کمتری باید بپردازد که این هزینه فقط برای دریافت مجوزهای چاپ کتاب، سند کپی رایت، طراحی جلد و … است که پس از ورود به بازار جهانی کتاب و همچنین در صورت استفاده از مهم ترین نکات موثر در فروش کتاب در آمازون، قطعاً می‌توان شاهد بازگشت هزینه ها بود.

نحوه محاسبه هزینه چاپ کتاب در آمازون برای خریدار

همانطور که در بالا هم به آن اشاره شد، هزینه چاپ کتاب در آمازون برای نویسنده کاملاً رایگان است. هزینه تولید کتاب در آمازون با توجه به جنس کاغذ مصرفی و تعداد صفحات و نوع جوهر ( جوهر سیاه یا جوهر رنگی) متفاوت است و نوع جلد و طراحی آن روی هزینه ها تاثیرگذار نخواهد بود. شما با انتخاب گزینه‌های مختلف برای برآورد هزینه تولید کتاب در انتشارات مستقیم آمازون یا همان کیندل، می‌توانید نسبت به هزینه‌های آن آگاهی پیدا کنید زیرا سیستم به صورت خودکار تمامی مراحل را انجام می‌دهد و هزینه نهایی را نمایش می‌دهد. به طور کلی هزینه چاپ کتاب‌ها در آمازون بر اساس فرمول زیر برآورد می‌شود که این مبلغ محاسبه شده باید توسط خریدار کتاب به آمازون پرداخت شود و نه نویسنده کتاب:

(تعداد صفحه * هزینه هر صفحه) + هزینه ثابت = هزینه چاپ

مقایسه کلی خدمات و برآورد هزینه ها

در اینجا به مقایسه کلی در مورد تفاوت سرویس های ارائه شده توسط آمازون و انتشاراتی های سنتی خواهیم پرداخت و همینطور به یک برآورد تقریبی از هزینه های چاپ و نشر به هر دو روش خواهیم رسید.امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم موضوع متفاوت بودن هزینه چاپ کتاب در ایران و در پلتفرم بزرگی مانند آمازون را به خوبی بررسی کرده باشیم. اگر نیاز به مشاوره بیشتری دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

5 2 رای
رأی دهی به آمازونیا
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments