بلاگ

هزینه چاپ کتاب در آمازون چگونه محاسبه می‌شود؟

آرزوی هر نویسنده‌ای آن است که آنچه نوشته و حاصل تلاش‌های فراوان او است، در دست خوانندگان قرار گیرد ولی برای چاپ کتاب، چالش‌ها و مراحل زیادی پیش روی هر نویسنده و ناشر خواهد بود. اولین و مهم‌ترین چالشی که هر نویسنده یا ناشر با آن روبرو می‌شود، هزینه چاپ کتاب است. در ایران هزینه چاپ کتاب به عوامل مختلفی بستگی دارد و معمولا به دلیل محدود‌یت‌های موجود نویسنده باید هزینه بالایی پرداخت کند. ولی راه دیگری برای چاپ کتاب وجود دارد که آن چاپ کتاب از طریق بزرگ‌ترین پلتفرم نشر بین المللی کتاب، آمازون است. در ادامه این مقاله با هزینه چاپ کتاب در آمازون و ایران و چالش‌های پیش روی نویسندگان ایرانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

هزینه چاپ کتاب در ایران

در ابتدا به موضوع هزینه‌های چاپ کتاب در ایران می‌پردازیم تا بتوانیم در ادامه مقایسه بهتری با چاپ کتاب در آمازون انجام دهیم. همانطور که اشاره شد، هزینه چاپ کتاب‌ها در ایران به عوامل مختلفی وابسته است که از جمله آن‌ها می‌توان به نوع چاپ، طراحی جلد، فونت تحریر، ویراستاری، سایز کتاب، تایپ، اخذ شابک، فیپا و دیگر مجوزها و … اشاره کرد. طبق آخرین موارد در سال 1399، هزینه چاپ کتاب با به توجه افزایش قیمت کاغذ و همچنین کمبود آن برای چاپ کتابی با 150 تا 200 صفحه و در 5000 جلد بیش از 10 تا 15 میلیون تومان خواهد بود.

به دلیل کمبود کاغذ در سال‌های اخیر برای هر ناشر تعداد خاصی کاغذ با حواله در نظر گرفته شده است که به همین علت نویسنده برای خرید کاغذ مورد نیاز خود باید هزینه زیادی پرداخت کند و ناشران نیز با بروز چنین مشکلی به سختی روی اثری سرمایه گذاری می‌کنند و بیشتر به دنبال آثار نویسندگان شناخته شده هستند تا از بازگشت سرمایه اطمینان داشته باشند.

هزینه چاپ کتاب در آمازون

بستر دیگری که نویسندگان ایرانی می‌توانند با استفاده از آن نسبت به چاپ کتاب خود اقدام کنند، بزرگ‌ترین پلتفرم نشر بین المللی کتاب، آمازون است. شرکت بزرگ آمازون امکانی را برای نویسندگان فراهم آورده تا بتوانند کتاب‌های خود را به صورت کاملا رایگان و در تعداد نامحدود چاپ کنند و در اختیار خوانندگان در سراسر جهان قرار دهند. با توجه به اینکه چاپ کتاب در آمازون بصورت عرضه بر اساس تقاضا است، هزینه تولید کتاب در آمازون تنها از خواننده کتاب دریافت می‌شود و پس از دریافت هزینه مراحل تولید کتاب انجام خواهد شد و کتاب به دست خریدار کتاب می‌رسد.

نویسندگان برای چاپ کتاب خود در آمازون باید در کیندل آمازون که انتشارات مستقیم این شرکت است، ثبت نام خود را انجام دهند و پس از بارگذاری کتاب نسبت به فروش آن اقدام کنند. ( در این مقاله می‌توانید نحوه ثبت نام در کیندل آمازون را مشاهده کنید.)

نکته مهم برای استفاده از این خدمت آمازون آن است که به دلیل تحریم‌های وضع شده علیه کاربران و نویسندگان ایرانی، مراحل ثبت نام در کیندل آمازون نیاز به مهارت‌هایی دارد که ما در آمازونیا این خدمت را برای نویسندگان انجام می‌دهیم.

به طور کلی باید گفت یک نویسنده ایرانی به منظور چاپ کتاب خود و در تعداد نامحدود در پلتفرمی مانند آمازون هزینه کمتری باید بپردازد که این هزینه فقط برای دریافت مجوزهای چاپ کتاب، سند کپی رایت، طراحی جلد و … است. پس از ورود به بازار جهانی کتاب و همچنین در صورت استفاده از مهم ترین نکات موثر در فروش کتاب در آمازون می‌توان شاهد بازگشت هزینه بود.

نحوه محاسبه هزینه تولید کتاب

هزینه تولید کتاب در آمازون با چاپ آن دو موضوع کاملا متفاوت است زیرا هزینه تولید توسط خواننده پرداخت می‌شود و هزینه چاپ توسط نویسنده، که در آمازون هزینه چاپ کاملا رایگان است. هزینه تولید کتاب در آمازون با توجه به جنس کاغذ مصرفی و تعداد صفحات و نوع جوهر ( جوهر سیاه یا جوهر رنگی) متفاوت است و نوع جلد و طراحی آن روی هزینه تاثیرگذار نخواهد بود. شما با انتخاب گزینه‌های مختلف برای برآورد هزینه تولید کتاب در انتشارات مستقیم آمازون یا همان کیندل، می‌توانید نسبت به هزینه‌های آن آگاهی پیدا کنید زیرا سیستم به صورت خودکار تمامی مراحل را انجام می‌دهد و هزینه نهایی را نمایش می‌دهد. به طور کلی هزینه چاپ کتاب‌ها در آمازون بر اساس فرمول زیر برآورد می‌شود که این مبلغ محاسبه شده باید توسط خریدار کتاب به آمازون پرداخت شود و نه نویسنده کتاب:

(تعداد صفحه * هزینه هر صفحه) + هزینه ثابت = هزینه چاپ

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم موضوع متفاوت بودن هزینه چاپ کتاب در ایران و در پلتفرم بزرگی مانند آمازون را به خوبی بررسی کرده باشیم و شما بتوانید تصمیم درستی بگیرید. اگر نیاز به مشاوره بیشتری دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *