خلاصه کتاب

خلاصه کتاب بیاندیشید و ثروتمند شوید ـ ناپلئون هیل

ما در آمازونیا خلاصه‌ای از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌هایی که در آمازون به چاپ رسیده‌اند را قرار خواهیم داد تا خوانندگان بتوانند با مطالعه این خلاصه‌ها آسان‌تر کتاب مورد نظرشان را تهیه کنند.

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل برای نخستین بار در سال ۱۹۷۳ به چاپ رسید. در کتاب ناپلئون هیل به بررسی روش‌های مختلفی که ۵۰۰ نفر از موفق‌ترین انسان‌های دوران وی برای کسب و کار خود از آن‌ها بهره گرفته‌اند، پرداخته شده است. 

این افراد شامل برترین سیاستمداران، ثروتمندترین افراد، مشهورترین مخترعان، نویسندگان و رهبران می‌شوند. این کتاب تا به امروز بیش از ۱۰۰ میلیون بار در سراسر جهان به فروش رفته و  یکی از کتاب‌های محبوب از نظر خوانندگان در آمازون است. کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید شامل ۱۰ فصل است که در ادامه خلاصه‌ای از آن‌ها را خواهیم خواند.

بیندیشید و ثروتمند شوید

شما در صورتی می‌توانید به اهداف‌تان در زندگی برسید که اشتیاقی سوزان داشته باشید. خیلی از ما، تنها آرزوی ثروتمند شدن داریم ولی آرزو به تنهایی نمی‌تواند ما را به اهدافمان برساند. برای اینکه ثروتمند شویم باید مانند توماس ادیسون باشیم. او در آزمایشاتش بیش از ۱۰ هزار بار شکست خود تا بالاخره توانست منبع نور الکتریکی را اختراع کند. 

فانی هارست نیز نویسنده‌ای است که ۳۶ بار دست رد به آثار او زدند ولی بالاخره موفق شد تا یکی از داستان‌های کوتاهش را در روزنامه‌ای چاپ کند و از آن به بعد توانست به عنوان یک رمان نویس و نمایشنامه‌نویس فعالیت کند و به اوج برسد. پس ما هم اگر به دنبال موفقیت هستیم باید ذهنیت خود را پیش به سوی رویایمان تنظیم کنیم. همچنین باید به این سوالات نیز پاسخ دهیم که چه حسی درباره اهداف و رویاهایی که در سر پرورانده‌ایم داریم؟ آیا آن‌ها خواب و خیال هستند؟ آیا اشتیاق ما به اندازه کافی سوزان است که روزی رویاهایمان را به واقعیت تبدیل کند؟

هدف گذاری و برنامه ریزی دقیق پایه هر دستاوردی است

اگر نگاهی به داستان‌های موفقیت بیندازیم، خواهیم دید که تمامی این داستان‌ها با افرادی شروع می‌شود که اهداف‌شان را می‌دانند. پس قبل از هر چیز باید اهداف‌تان را با دقت بالایی تعریف کنید. به طور مثال اگر می‌خواهید ثروتمند شوید، باید مبلغی که دوست دارید، آن را داشته باشید را مشخص کنید. همچنین باید مشخص کنید که چه زمانی می‌خواهید به اهداف‌تان برسید و حاضرید که چه چیزی را برای رسیدن به آن سرمایه گذاری کنید. در صورتی که اهداف‌تان برای آینده نامشخص باشد و با شوق کمی آن‌ها را دنبال کنید،‌ فایده‌ای نخواهد داشت. برای رسیدن به اهداف باید برنامه‌ای طراحی کنید که به خوبی تمامی مراحل لازم تا رسیدن به هدف را پوشش دهد. پس از آنکه برنامه را طراحی کردید، دست به کار شوید و حتی یک لحظه را هم از دست ندهید. برنامه و اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید را روزی دوبار بلند بخوانید تا آن هدف ریشه در تمام وجود شما پیدا کند.

ایمان راسخ به خود

یکی از راه‌هایی که با توجه به آن می‌توانید مطمئن شوید که به اهدافتان خواهید رسید، داشتن ایمان راسخ است. تنها شرط موجود آن است که فقط به ایمان راسخ خود تکیه کنید و با اعتماد به نفس راهی که می‌خواهید را در پیش گیرد. بدون داشتن ایمان راسخ به خود تا کنون هیچ کس ثروتمند نشده، اختراعی ثبت نشده و هیچ قاره‌ای در دور دست کشف نشده است. 

از نمونه‌های بارز ایمان راسخ، ماهاتما گاندی بود. او بدون آنکه به ابزارهایی مانند پول یا ارتش دسترسی داشته باشد، توانست در برابر قدرت استعمار بریتانیا مقاومت کرده و کشورش را آزاد کند. تنها پیشوانه‌ایی که وی داشت، باور راسخی بود که باعث حرکت رو به جلوی او می‌شد. ایمان به خود تاثیر شگفت انگیز در خودبینی فرد دارد و با تکیه بر آن حتی کوه‌ها را هم می‌توان جابه‌جا کرد.

تقویت افکار مثبت رمز موفقیت در زندگی

ضمیر ناخودآگاه ما تمامی محرک‌های فکری و احساسی ما را در خود ذخیره می‌کند و اساسا جنبه‌های منفی و مثبتی خواهند داشت. ولی کار ضمیر ناخودآگاه تنها ذخیره سازی نیست، بلکه روی کار‌های ما نیز تاثیرگذار است و در صورتی که تاثیرات مثبتی روی ما داشته باشد، قدرت و ابتکاری به ما خواهد داد که از داشتن آن شگفت زده می‌شویم یا اگر باعث اندوه و بدبینی ما شود، نتیجه تاثیرات منفی آن خواهد بود. اگر بخواهیم ضمیر ناخودآگاه ما به تحقق اهدافی که داریم، کمک کند باید روی قسمت مثبت آن تمرکز کنیم و چیزهای مثبت را به آن القا کنیم که همچون راهنمایی سازنده عمل خواهد کرد. 

داشتن اراده و پشتکار

تحلیل داستان موفقیت و زندگی ۲۵۰۰۰ نفر که نتوانسته‌اند به اهداف خود برسند، حاکی از آن است که علت اصلی ناکامی آن‌ها کمبود اراده بوده است. از طرف دیگر بررسی داستان موفقیت ثروتمندان حاکی از آن است که همه آن‌ها دو ویژگی مشترک داشته‌اند که اولی تصمیم گیری سریع و دومی ایستادن و تلاش کردن پای تصمیمی است که گرفته‌اند. 

به طور کلی برای رسیدن به هر هدفی موانع و مشکلاتی وجود دارد که باید با برنامه ریزی دقیق سعی کنیم این موانع را پشت سر بگذاریم. 

باهوش بودن و معاشرت با افراد باهوش

هرچقدر که هدف بزرگتر باشد، برنامه ریزی پیجیده‌تر، اجرا دشوارتر و نیاز به ذهن‌های حمایت‌گر و خلاق بیشتر خواهد شد. بهترین حالت این حمایت زمانی است که ذهن‌های خلاق با یکدیگر همفکر می‌شوند و گروهی از افراد خلاق و باهوش را تشکیل می‌دهند.

جمع بندی

همانطور که مطالعه کردید، کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل کتابی است که خواندن آن برای هرکسی که به دنبال موفقیت و ثروتمند شدن باشد، خالی از لطف نیست. این کتاب، توسط انتشارات مختلفی در ایران با ترجمه روان در دسترس است و می‌توان آن را به راحتی تهیه کرد.

0 0 رای
رأی دهی به آمازونیا
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments