بلاگ

تاثیر تحریم های آمازون بر بازار نشر ایران

تمامی شرکت‌های بزرگ نشر بین المللی کتاب در دنیا همچون آمازون، بارنز اند نوبل، اینگرام و… بر اساس تحریم های وضع شده توسط کنگره ملی آمریکا، مانع از نشر کتاب فارسی و ورود نویسندگان مقیم ایران به عرصه‌های جهانی شده‌اند. تحریم‌های مصوب ایالات متحده باعث شده، کاربران و نویسندگان ایرانی نتوانند به آسانی از خدمات بزرگترین پلتفرم‌های فروش کالا و نشر کتاب در جهان مانند وب سایت آمازون بهره‌مند شوند. شرکت بین المللی آمازون، بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی جهان است که کاربران سراسر دنیا از طریق آن می‌توانند نسبت به خرید کتاب، کالا و خدمات مورد نیاز خود اقدام کنند.

تاثیر تحریم های آمازون برای نویسندگان ایرانی شامل چه مواردی می‌شود؟

کاربران ایرانی وب سایت آمازون پس از اعمال تحریم‌های وارد شده توانایی خرید کالا و استفاده از امکاناتی که وب سایت آمازون در اختیار دیگر کاربران جهان قرار می‌دهد را نخواهند داشت. به طور مثال در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ یک کاربر ایرانی با انتشار توییتی اعلام کرد که امکان انتخاب فهرست کتا‌ب‌های مورد علاقه خود در آمازون را ندارد. حتی کتاب‌های فارسی بسیاری که قبل از تحریم‌ها در وب سایت آمازون وجود داشت با وضع تحریم‌ها، تعداد زیادی از آن‌ها حذف شدند و کاربران قادر به تهیه آن‌ها نبودند. 

همچنین باید اشاره کرد که پس از اعمال تحریم های آمازون بر علیه کاربران و نویسندگانی که قصد ثبت نام در وب سایت کیندل آمازون را دارند، دیگر نمی‌توانند از خدمات جهانی و منحصر‌به‌فرد آن استفاده کنند. وب سایت آمازون کد OTP را برای تایید شماره تلفن‌های با پیش شماره ایران  غیرفعال کرده و همچنین امکان ارسال کتاب به نشانی نویسندگان و خوانندگان کتاب در ایران را برداشته است. این موارد به این معنی است که هیچ کاربر ایرانی در وب سایت آمازون، قادر به خرید یا نشر کتاب خود توسط این ابر شرکت بین المللی نیست و این در حالی است که آمازون در حوزه نشر و فروش کتاب در سراسر جهان، رتبه اول را کسب کرده است.

قبل از تحریم‌های وضع شده علیه ایران از سمت کنگره آمریکا، کاربران در قسمت‌های مختلف آمازون می‌توانستند زبان فارسی را انتخاب کنند ولی پس از وضع تحریم‌ها زبان فارسی از آمازون حذف شد. همچنین باید افزود که در لیست کشورهای مورد تایید آمازون، جای کشور ایران خالی است و ایران از میان این کشورها حذف شده است. آمازون در ایمیل‌های ارسالی به کاربران رسما تایید کرده که مطابق با تحریم های ایجاد شده توسط کنگره آمریکا از زبان فارسی و کشور ایران پشتیبانی نخواهد کرد.

خدمات آمازونیا برای نشر بین المللی کتاب شما

ما در مجموعۀ آمازونیا امکانی را برای شما نویسنده ایرانی فراهم کرده‌ایم تا بتوانید کتاب خود را با نام و آدرس شخصی خودتان و به زبان فارسی یا سایر زبان‌های مطرح دنیا در وب سایت آمازون بارگذاری کرده و اثر خود را برای فروش در اختیار خوانندگان کتاب در سراسر جهان قرار دهید. آمازونیا خدمات خود را بر اساس قوانین حقوقی بین الملل برای نویسندگان ایرانی انجام داده تا نویسندگان با خیالی آسوده بتوانند از چاپ، انتشار و فروش کتاب‌های خود در سایر کشورهای جهان بهره مند شوند. همچنین از مزیت‌های منحصر‌به‌فرد آمازون می‌توان به چاپ کتاب در تعداد نامحدود و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از طرف نویسندگان اشاره کرد.

0 0 رای
رأی دهی به آمازونیا
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments