کپی رایت چیست؟

کپی رایت سندی است که توسط یکی از کشورهای عضو معاهدۀ کنوانسیون بین المللی برن که در پایتخت کشور سوئیس واقع شده است، صادر می‌شود. این کنوانسیون حدود 50 سال پیش در کشور سوئیس بنا نهاده شد و در آن معاهده‌ای به امضا رسید تا از حقوق مادّی و معنوی خالقین  آثار هنری و ادبی و همچنین اختراعات و اکتشافات محافظت شود. کشورهای امضا کننده این معاهده که با عنوان کشورهای عضو اتحادیه شناخته می‌شوند، از آثار تمام هنرمندان و نویسندگان و مخترعین کشورهای عضو مانند آثار مردم کشور خود محافظت می‌کنند و از سرقت آثار آنان جلوگیری می‌کنند. محافظت از آثار نویسندگان برای حفظ حقوق مادی و معنوی آن‌ها است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

قانون کپی رایت در ایران

در قوانین مدنی ایران، مجازات مدون و کاملی برای نقض حقوق مالکیت هنری و ادبی در نظر گرفته نشده و قوانین متعددی در این زمینه وجود دارد. اما لایحه‌ای به منظور حمایت از حقوق مالکیت هنری و ادبی به صورت یکپارچه در نظر گرفته شده که هنوز به تصویب نرسیده است. همچنین باید گفت، متاسفانه بنا به دلایلی کشور ایران، عضو این کنوانسیون بین المللی نیست و بدون استفاده از راهکارهایی که در قوانین حقوق بین الملل اعمال شده، نمی‌توان از منافع این سند معتبر جهانی بهره‌مند شد.

اخذ سند کپی رایت توسط آمازونیا

برای چاپ و انتشار کتاب بیست داستان برتر از مثنوی مولوی اثر آقای وحدت ترابی در  کشورهای عضو شرکت بزرگ آمازون، اولین چالش اخذ سند کپی رایت برای ممانعت از هرگونه سرقت ادبی از کنوانسیون معاهدۀ بین المللی بِرن بود. شرکت آمازونیا توانست با استناد به قوانین بین الملل و حقوق مولفان و هنرمندان در سراسر دنیا موفق به اخذ سند کپی رایت برای این اثر شده و آنرا در بزرگ‌ترین کشورهای دنیا مانند آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، ژاپن، استرالیا و … به چاپ برساند که تمامی مراحل چاپ و انتشار آن توسط شرکت بین المللی آمازون انجام شد و امکانات و توانایی‌های شرکت آمازون باعث شد تا این کتاب  در سراسر دنیا و با هزینه بسیار کمی به چاپ برسد.

بنابراین شرکت آمازونیا از این پس امکانی را برای تمام نویسندگان ایرانی فراهم آورده تا با استفاده از این بخش از قوانین حقوق بین الملل، بتوانند از حق کپی رایت  آثار خود بهره مند شده و از اوّلین مانع ناشی از تحریم‌ها عبور کنند. نکته قابل توجه آن است که این سند، بعد از آنکه به نام و نشانی حقیقی نویسنده در ایران و یا هر کشور دیگری صادر شد، توسط کشور صادر کننده به صورت مستقیم به نشانی منزل نویسنده ارسال خواهد شد.