اخذ کپی رایت

قانون کپی رایت چیست؟

کپی رایت سندی است که توسط یکی از کشورهای عضو معاهده کنوانسیون بین المللی برن که در پایتخت کشور سوئیس واقع شده است، صادر می‌شود. این کنوانسیون حدود 50 سال پیش در کشور سوئیس بنا نهاده شد و در آن معاهده‌ای به امضا رسید تا حق تکثیر و تالیف آثار هنری و ادبی و همچنین اختراعات را به ثبت برساند. کشورهای امضا کننده این معاهده که با عنوان کشورهای عضو اتحادیه شناخته می‌شوند، از آثار تمام هنرمندان و نویسندگان و مخترعین کشورهای عضو مانند آثار مردم کشور خود محافظت می‌کنند و از سرقت آثار آنان جلوگیری می‌کنند. محافظت از آثار نویسندگان برای حفظ حقوق مادی و معنوی آن‌ها است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

اخذ کپی رایتقانون کپی رایت در ایران

در قوانین ایران مجازات نقض حقوق مالکیت هنری و ادبی به صورت یکپارچه در نظر گرفته نشده و قانون‌های متعددی در این زمینه وجود دارد. اما لایحه‌ای به منظور حمایت از حقوق مالکیت هنری و ادبی به صورت یکپارچه در نظر گرفته شده که هنوز به تصویب نرسیده است. همچنین باید گفت، متاسفانه بنا به دلایلی کشور ایران عضو این کنوانسیون نیست و بدون استفاده از راهکارهای قانونی که در قوانین حقوق بین الملل اعمال شده نمی‌توان از منافع این سند جهانی بهره‌مند شد.

copyrightگرفتن حق کپی رایت توسط آمازونیا

به طور مثال برای چاپ و انتشار کتاب بیست داستان برتر از مثنوی مولوی اثر آقای وحدت ترابی در آمازون، اولین چالش اخذ کپی رایت بود. شرکت آمازونیا توانست با استناد به قوانین بین الملل و حقوق مولفان و هنرمندان در سراسر دنیا موفق به اخذ کپی رایت برای این نویسنده ایرانی شود. سپس کتاب بیست داستان برتر مثنوی در بزرگ‌ترین کشورهای دنیا مانند آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، ژاپن، استرالیا و … به چاپ رسید که تمامی مراحل چاپ و انتشار آن توسط شرکت بین المللی آمازون انجام شد. امکانات و توانایی‌های شرکت آمازون باعث شد تا این کتاب  در سراسر دنیا و با هزینه بسیار کمی به چاپ برسد.

با توجه به مثال اشاره شده، شرکت آمازونیا از این پس امکانی را برای تمام نویسندگان مقیم ایران فراهم آورده تا با استفاده از این بخش از قوانین حقوق بین الملل بتوانند از حق کپی رایت برخوردار شوند و از اولین مانع ناشی از تحریم‌ها عبور کنند. نکته قابل توجه آن است که سند کپی رایت بعد از آنکه به نام و نشانی حقیقی نویسنده در ایران صادر شد، توسط کشور صادر کننده به صورت مستقیم به درب منزل نویسنده ارسال خواهد شد.

به بالای صفحه بردن